Odwiedzamy Berlin: Alexanderplatz

22.03.2017 0 komentarzy
Autor: Dawid Korniak, Zdjęcia: Archiwum miejsca

Odwiedzamy Berlin, to nasz stały cykl artykułów, który jest obecny w Hot Magazine już od dobrych kilku lat. I nikogo nie powinno dziwić, że cały czas mamy o czym pisać… Berlin jest tak duży, ciekawy i atrakcyjny, że co miesiąc nie mamy problem z opisaniem wam kolejnych miejsc. W marcu opowiemy wam o jednym z najpopularniejszych placów na świecie, a już na pewno w tej części Europy – Alexanderplatz. W miejscu tym znajduje się kilka interesujących zabytków, a ponadto jest to doskonała przestrzeń do porwania się w szał zakupowy! Odwiedźcie Berlin razem z Hotem, ponownie;)

 


Alexanderplatz, czyli plac Aleksandra, to centralny węzeł komunikacyjny we wschodniej części Berlina, w dzielnicy Mitte. Jego nazwa pochodzi od imienia cara Rosji - Aleksandra I, który odwiedził to miejsce w październiku 1805 roku. Berlińczycy mówią na niego po prostu „Alex”. W 1967 zaczęto przebudowywać ówczesny plac. Wtedy powstały tam liczne domy towarowe i sklepy. Pojawiła się też Fontanna Przyjaźni (Brunnen der Völkerfreundschaft) autorstwa Waltera Womacki oraz Zegar Światowy Urania (Urania-Weltzeituhr) Ericha Johna, prezentujący 24 strefy czasowe. Oba obiekty stały się ulubionymi miejscami spotkań wschodnich berlińczyków, a także turystów.

 

Dziś przez plac przewija się ponad 300 000 osób dziennie! Po zachodniej stronie placu znajduje się dworzec kolejowy (przebudowany po zjednoczeniu Niemiec),obsługujący pociągi regionalne oraz szybkiej kolei miejskiej S-Bahn. Pod wschodnią i zachodnią stroną placu oraz poprzecznie do nich, na kierunku wschód-zachód, znajdują się stacje metra dla czterech linii.

 

Urania


Tak jak wspominaliśmy na początku, Alexanderplatz mieści się w jednej z najciekawszych dzielnic Berlina Mitte (to temat na inny artykuł). To właśnie tutaj na „Alexie” stoi doskonale wszystkim znana, opisywana przez nas kilka miesięcy temu (szukajcie na hotmag.pl), mierząca ponad 368 m! - Wieża Telewizyjna (Fernsehturm). Jest to z pewnością jedna z najbardziej charakterystycznych atrakcji miasta. Pisząc o Alexanderplatz trzeba wspomnieć także o fontannie Neptuna (Neptunbrunnen). Została ona stworzona przez Reinholda Begasa pod koniec XIX wieku. Choć z początku zdobiła elewację Pałacu Berlińskiego, to od 1969 roku znajduje się przy „Alexie”. 

 

Alexanderplatz


W okolicy można zobaczyć również charakterystyczny, neorenesansowy Czerwony Ratusz (Rotes Rathaus), będący siedzibą władz całego Berlina, a także gotycki Kościół Mariacki (St. Marienkirche). Jeśli chodzi o miejsca rozrywki, to w pobliżu można odwiedzić Berlin Dungeon (o tym miejscu przeczytasz w dziale publicystyka #rodzinna!), a także Aqua Dom & Sea Life Berlin, w którym mieści się olbrzymie, cylindryczne akwarium o pojemności 1 miliona litrów (szukaj tego miejsca na naszym portalu).

 

Alexanderplatz Panorama


Na Alexanderplatz można wpaść w prawdziwy szał zakupowy, a wszystko za sprawą ogromnej ilości sklepów, które znajdują sięw okolicy. Polecić można z pewnością centrum handlowe Alexa, w którym czeka na was ok. 180 sklepów (moda, obuwie, sklepy kosmetyczne, artykuły domowe, księgarnie, usługi, kawiarnie). Alexa, to aż pięć pięter i zarazem jedno z największych centrów handlowych w mieście. W okolicy znajdziecie także Galerię Kaufhof (ponad 35 m kwadratowych), wielki TK Maxx, w którym można znaleźć nawet i najlepsze światowe marki (ciuchów Bossa raczej nie znajdziecie w szczecińskim sklepie tej sieci). Uwielbianym przez turystów miejscem jest także inny sklep znajdujący się na Alexanderplatz. Mowa oczywiście o Primarku, w którym za nieduże pieniądze można dostać naprawdę ciekawe i modne ciuchy.

 

Fontanna Przyjaźni

 

Więcej artykułów z cyklu „Odwiedzamy Berlin” znajdziecie na www.hotmag.pl/publicystyka

 

Źródła: berlin-vel.pl, berlin.de,visitberlin.pl

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.