Filharmonia

 

 

MISTERIOSO | Laureat Festiwalu i Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari
koncert kameralny
04.03.2020,start.19


Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari co roku przyciąga do Nowego Sącza wybitnych śpiewaków i muzyków z całego świata. Laureatką ostatniej edycji została Ewelina Osowska, podobnie jak patronka konkursu, sopran koloraturowy. Jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, a także Wydziału Instrumentów Smyczkowych, Harfy, Gitary i Lutnictwa w klasie skrzypiec.

 

Zadebiutowała w 2019 roku, wcielając się w postać Kunegundy w operze „Kandyd” L. Bersteina w Operze Bałtyckiej.

 

-------------------------------------------------------

 

GRANDIOSO |Gamzou I Schubert I Beethoven 250
koncert symfoniczny
06.03.2020,start.19


Choć dzisiaj trudno w to uwierzyć, utwory Beethovena były przyjmowane nader nieżyczliwie przez publiczność i krytykę przez większość jego życia. Następował przełom czasów. Stary porządek odchodził do przeszłości. Beethoven był prekursorem zmian na gruncie muzyki. Dzisiaj Beethoven jest bliski słuchaczom jak nigdy wcześniej w historii. Jesteśmy bogatsi o dwa wieki doświadczeń.

 

W jego symfonii możemy bezbłędnie odczytać intymne, osobiste uczucia kompozytora tak trudne do dostrzeżenia przez publiczność 250 lat temu.

 

-------------------------------------------------------

 

ENERGICO | Lao Che
koncert
07.03.2020,start.20


Lao Che wraca po pięciu latach do Filharmonii w Szczecinie, aby ponownie wypełnić swoją energią złotą salę koncertową. Po dwudziestu latach wspólnego tworzenia zespół nadal zachwyca różnorodnością wpływów, stylów i rytmów, utrzymując jednocześnie niepowtarzalne, rozpoznawalne brzmienie. Niezmiennie też o wyjątkowości Lao Che stanowią treściwe teksty Huberta „Spiętego” Dobaczewskiego.

 

Muzycy sprawnie łączą rock, folk, funk, elektronikę i hip-hop. W ich twórczości znajdziemy zarówno wpływy piosenki aktorskiej, stylistykę słuchowiska radiowego, jak i albumy koncepcyjne.

 

-------------------------------------------------------

 

MISTERIOSO | Rozważne i romantyczne I Filharmonicy kameralnie
koncert kameralny
08.03.2020,start.12


Kolejna niedziela w Filharmonii w Szczecinie to propozycja stworzona na Dzień Kobiet. Clara Schumann to żona Roberta. Fanny Mendelssohn to siostra Feliksa. Obie silne i pełne charakteru, a przede wszystkim biorące czynny udział w ówczesnym, zdominowanym przez mężczyzn życiu muzycznym (polecamy uwagi Fanny o Paganinim – pisała, że podczas gry wygląda jak oszalały morderca i gestykuluje jak małpa).

 

Poza tym były duszami towarzystwa, a także osobami cenionymi przez przyjaciół i słuchaczy.

 

-------------------------------------------------------

 

ESPRESSIVO| Kostov | Pańta | Konrad Trio
koncert jazzowy
09.03.2020,start.19


Album ten swoimi nazwiskami firmuje trzech muzyków. Kostov, Pańta, Konrad Trio to połączone siły wirtuoza fortepianu z najlepszą jazzową sekcją rytmiczną w Polsce, wyróżnioną nagrodą Grammy. Spotkanie muzyków zaowocowało autorskimi kompozycjami zarejestrowanymi na płycie „Konwersacje”, obok których pojawiły się także standardy jazzowe i transkrypcje kompozycji Tomasa Albinoniego i Fryderyka Chopina.

 

Płytę wydała niezależna wytwórnia Studio Realizacji Myśli Twórczych, a producentem jest Paweł Pańta.

 

-------------------------------------------------------

 

MISTERIOSO | Hania Rani
recital
11.03.2020,start.19


Utalentowana pianistka, kompozytorka i wokalistka, współtwórczyni projektów Tęskno oraz Hania Rani & Dobrawa Czocher. Dodatkowo współpracuje i występuje z takimi artystami, jak Christian Löffler (projekt Nest), Hior Chronik, Igor Herbut, Kamp i Misia Furtak. Pierwszy singiel „Glass” został premierowo zaprezentowany przez Mary Anne Hobbs w audycji dla BBC Radio 6.

 

Miesiąc po premierze albumu ma na koncie wyprzedane koncerty w Warszawie, Londynie i Paryżu, a o jej muzycznych dokonaniach rozpisuje się prasa w całej Europie.

 

-------------------------------------------------------

 

GRANDIOSO | Tebar I Liszt I Symfonia faustowska
koncert symfoniczny
13.03.2020,start.19


Niepoprawny showman, którym „wiecznie zajmują się menadżer i sekretarz”. Fanki zbierają niedopałki jego cygar, a fusy po kawie, którą wypił, zbierają do szklanych fiolek. W największej trasie koncertowej po całej Europie, trwającej w sumie osiem lat, dał ponad tysiąc koncertów. Często wychodzi na scenę pijany, choć za każdym razem gra „olśniewająco”.

 

Przyjmowany niczym król. Czy to któraś ze współczesnych gwiazd? Nie… To Franz Liszt, pianista i kompozytor epoki romantyzmu, w najlepszych latach swojej kariery.

 

-------------------------------------------------------

 

BRILLANTE | Swing I Feelings I Life
koncert symfoniczny
15.03.2020,start.19


Paweł Steczek powraca do Filharmonii w Szczecinie z nowym projektem muzycznym. Swing | Feelings | Life połączy dwie muzyczne osobowości z różnych stron świata. Oryginalne swingowe kompozycje i aranżacje Pawła Steczka w interpretacji i wykonaniu brytyjskiego artysty Anthony'ego Stronga z towarzyszeniem Orkiestry i muzyków jazzowych opowiedzą w amerykańskim stylu, o uczuciach, pasji życiu.

 

Paweł Steczek to absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, założyciel grupy Button Hackers.

 

-------------------------------------------------------

 

RUBATO | Joy! Guru I Indie I Polska
koncert tradycyjny
19.03.2020,start.19


To wspólny projekt legendy gitary slide z indyjskiego bengalu debashisha bhattacharya, grającego na stworzonym przez siebie 22-strunowym instrumencie chaturangui, z czołówką polskich muzyków z kręgu jazzowej alternatywy - Hubertem Zemlerem grającym na perkusji i kontrabasistą Wojtkiem Traczykiem. Płyta nawiązująca do klimatu lat 70-tych, została nagrana analogowo podczas jednej całonocnej sesji nagraniowej w polskim abbey road - Studiu S4 Polskiego Radia.

 

Warto dodać, że wszystkie kompozycje powstały w konwencji live act, bez ustaleń poprzedzających nagrania.

 

-------------------------------------------------------

 

GRANDIOSO | Kozhukhin I Soddy
koncert symfoniczny
20.03.2020,start.19


Ernst von Dohnányi i Béla Bartók to węgierscy kompozytorzy, którzy swoją nową ojczyznę znaleźli właśnie za oceanem. Obaj zafascynowani byli kulturą ludową. Denis Kozhukhin w samym sezonie 2018/2019 wystąpił podczas Verbier Festival, zadebiutował na BBC Proms oraz prowadził niezwykle intensywne życie koncertowe na czterech kontynentach. Był także gościem Filharmonii w Szczecinie, wystąpił z recitalem.

 

Tym razem powróci do nas, aby stanąć na estradzie z muzykami naszej Orkiestry.

 

-------------------------------------------------------

 

SOUNDLAB | Lab 6: Chamber techno parade
koncert elektroniczny
21.03.2020,start.20


Jac and Jerry to działający w Berlinie duet, łączący świat muzyki elektronicznej z brzmieniem instrumentów akustycznych. Współtwórcą duetu jest znany doskonale szczecińskiej scenie klubowej Jerry Jerson.Od 10 lat za gramofonami, ze swoją ogromną kolekcją płyt winylowych grywa w Berlinie oraz Szczecinie, a także na takich festiwalach, jak Audioriver i Plötzlich Am Meer.

 

Jest producentem i organizatorem wydarzeń muzycznych, a także autorem kompilacji muzycznych promujących polską scenę muzyki elektronicznej.

 

-------------------------------------------------------

 

GRANDIOSO | Missa solemnis I Beethoven 250
koncert symfoniczny
27.03.2020,start.19


Muzyka podlega nieustannym zmianom. Muzykolodzy i historycy nie są do końca zgodni, w jaki sposób kształtuje się dynamika owych zmian. Do Filharmonii powraca Latvija Choir – jeden z najlepszych zespołów śpiewaczych w Europie, który był wykonawcą koncertu inauguracyjnego naszej nowej siedziby w 2015 roku.

 

Zabrzmiała wtedy IX Symfonia Ludwiga van Beethovena. Niewątpliwie jego muzyka nierozerwalnie związana jest ze zmianami w naszej rzeczywistości.