AKUSTYCZEŃ NADCIĄGA!

08.01.2019 0 komentarzy
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: A.Słomski

O festiwalu Akustyczeń opowie wam najbardziej do tego powołana osoba czyli sam organizator Olek Różanek. Rezerwujcie sobie czas w połowie stycznia!

 

hot°: „Szczecin Odbija Festiwal” to nazwa tegorocznej odsłony Akustycznia. Komu odbijamy festiwal i dlaczego?

Odbijamy festiwal ogólnopolskim markom na rzecz lokalnych. Mówiąc jaśniej, lokalne marki przejmują wydarzenie: The Ears, Marszałek Pizdudzki, Naprawdę, Vintage Love, ETA, BAiKA Piotra Banacha, Chango z Budyniem, świnoujski Bajzel. Wyjątkiem w tej regule będzie gitarzysta Braci Wojtek Cugowski. Wystąpi on jednak ze składem goleniowsko-szczecińskim, w którym będę miał przyjemność dzielić razem z Wojtkiem partie wokalne. Nie zabraknie na tym koncercie klasyki metalu: Judas Priest, Accept, Metallica i dużo innego dobra.

 

Drugim wyjątkiem będzie Chemia, ale ich frontman - Łukasz Drapała - to nasz człowiek z Węgorzyna. Akustyczeń wspiera Miasto Szczecin, Pomorze Zachodnie i Uniwersytet Szczeciński, a szczególnie jego Strefa Kultury Studenckiej i Samorząd. Wszystkie te jednostki mają lokalny charakter i są miastotwórcze, podobnie jak sam festiwal, który stanie się w tym roku barometrem artystycznych zjawisk wywodzących się lub tworzących w naszym mieście i regionie.

 

hot°: Akustyczeń zaczynamy w środę 16 stycznia. Opowiedz nam o pierwszym dniu festiwalu…

Tego dnia odbędzie się tylko jedno, ale za to inauguracyjne wydarzenie. Wystąpi międzynarodowy projekt Serre M'mharry. Grupa w dużym stopniu opiera się o muzyków mieszkających w Szczecinie, zaś brzmienie zespołu inspirowane jest muzyką afrykańską. Wykonują własne kompozycje, ale sięgają też do tradycyjnych melodii i pieśni pochodzących z Gwinei, ojczystego kraju wokalistki Serre M'mharry, śpiewającej w swoim rodzinnym języku susu.

 

hot°: Przeskakujemy do dnia drugiego. Gdzie powinniśmy się pojawić, żeby posłuchać dobrej muzyki?

Wszędzie! Startujemy o 19:00 w Rockerze koncertem Wojtka Cugowskiego i Nightcrawlers. Kolejny istotny punkt dnia to koncert w Teatrze Kana. Wystąpi zjawiskowe The Ears, z jeszcze bardziej zjawiskową Martą Uszko na wokalu. We wrześniu promowali swoją Wielką Płytę, może w ramach Akustycznia zaprezentują coś nowego. Kończymy dzień koncertem Vintage Love w Piwnicy Kany.

 

  

BAiKA / Serre M'mharry

 

hot°: Mamy piątek 18 stycznia i trzeci dzień festiwalu. Jakich artystów posłuchamy tego dnia?

Zaczniemy zespołem ETA w Rockerze o 19:00. Dwie godziny później w Teatrze Kana nowy projekt Piotra Banacha i Kafi, czyli BAiKA. Ich szeregi zasilił ostatnio znany z Heya Marcin Żabiełowicz i wystąpią na festiwalu już jako trio. Dzień zwieńczy pochodzący ze Świnoujścia, niebywale oryginalny i undergroundowy człowiek - orkiestra Bajzel. Warto dodać że jedenaście lat temu gościł na pierwszej edycji Akustycznia.

 

 

hot°: Akustyczeń kończy się 19go w sobotę. Co przygotowałeś na pożegnanie?

Istny misz-masz. Zaczniemy Chemią w Scenie Nowy Browar o 19:00. Następnie, o 21:00 w Teatrze Kana, szczecińskie Chango wystąpi z liderującym grupie Pogodno Jackiem Budyniem Szymkiewiczem. O 22:30 w Piwnicy Kany zagra marszałek Pizdudzki, a pół godziny później w Elefunku kolejny absolutny hit: hip-hopowy duet Naprawdę, czyli Kuba i Ada Szymańscy, tym razem (a w zasadzie pierwszy raz na żywo) z pełnym składem. Zasilą ich Maciek Cybulski, Maciek Kałka i Tomek Nowak. Ten koncert zwieńczy tegoroczny Akustyczeń.

 

hot°: Akustyczeń to twój pomysł na początek roku, pozostanie jeszcze 11 miesięcy. Jakie masz zatem plany artystyczne na 2019?

W lutym ukaże się trzecia studyjna płyta Chorych, zatytułowana „Impreza zamknięta w sobie”. dziesięć premierowych piosenek, sporo koncertów w planach, splendor, sława, wzloty i upadki. Czyli jak zawsze:) Zaczynamy rok festiwalem Zacieralia, na który ku naszej wielkiej podjarce zostaliśmy zaproszeni, a Wielką Orkiestrę zagramy w tym roku we Wrocławiu, u boku Tymona Tymańskiego i Ali janosz.

 

TheEars

 

Szczegóły dotyczące Akustycznia na fanpage'u festiwalu pod adresem fb/akustyczen

Bilety na płatne koncerty do nabycia na www.bilety.fm

oraz przed koncertami w miejscach docelowych.

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.